SCENARIUSZE LEKCJI    

 

SCENARIUSZE LEKCJI
  

AGNIESZKA DYRKA
Konspekt do lekcji matematyki w klasie IV

Temat: Porównywanie różnicowe i ilorazowe.

Cele: ćwiczenie umiejętności odróżniania i rozpoznawania zwrotów oznaczających

          wykonanie odpowiedniego działania, doskonalenie umiejętności wykonywania działań

          pamięciowych na liczbach naturalnych, doskonalenie sprawności zamiany jednostek

          długości i jednostek czasu, kształtowanie intuicji dodawania i odejmowania liczb

          całkowitych.

Metody: konkurs.

 

Pomoce: 24 karty z zadaniami, 4 pudełeczka, niebieskie i żółte kółeczka z kolorowego papieru.

 

Tok lekcji:

1. Czynności organizacyjne i sprawdzenie zadania domowego.

2. Przypomnienie zwrotów porównywania ilorazowego i różnicowego. Pamięciowe wykonanie przez wybranych uczniów poniższego zadania:

Podaj: a) liczbę o 5 większą od 30,

          b) liczbę 3 razy mniejszą od 30,

          c) liczbę o 12 mniejszą od 30,

          d) liczbę 4 razy większą od 30.

3.  Konkurs.

Uczniowie dzielą się na 4 grupy, a następnie każda grupa losuje swój numer i otrzymuje 12 kart z zadaniami. Pierwsza grupa otrzymuje karty z numerami od 1 do 12, druga – od 13 do 24, trzecia – od 25 do 36, a czwarta – od 37 do 48. Zaczyna grupa pierwsza, która zadaje pytanie grupie drugiej. Jeżeli druga grupa odpowie prawidłowo, otrzymuje żółte kółeczko, a jeżeli odpowie błędnie, otrzymuje niebieskie kółeczko. Jeżeli druga grupa nie odpowie prawidłowo, to odpowiedzi musi udzielić grupa pierwsza (zadająca pytanie). Za prawidłową odpowiedź otrzymuje żółte kółeczko, ale za błędną – dwa niebieskie. W przypadku następnej nieprawidłowej odpowiedzi szanse zdobycia żółtego kółeczka mają pozostałe grupy. Odpowiadają tylko wtedy, gdy wyrażą chęć. Jeżeli wyzwanie podejmą obie grupy, odpowiedzi oddają na kartkach i w zależności od podanej liczby otrzymują jedno żółte lub jedno niebieskie kółeczko. Pytania są zadawane cyklicznie. Grupa pierwsza zadaje pytania drugiej, druga – trzeciej, trzecia – czwartej, a czwarta – pierwszej. Konkurs kończy się w czterdziestej minucie lekcji. Żółte kółeczko tworzy parę z niebieskim. Grupy odkładają wszystkie pary i podają liczbę pozostałych kółeczek, które są w jednym kolorze. Wygrywa grupa z największą liczbą żółtych kółeczek lub z najmniejszą liczbą niebieskich przy braku żółtych, a przegrywa grupa z największą liczbą niebieskich lub najmniejszą liczbą żółtych przy braku niebieskich.

Zadania konkursowe:

Z1. Ewa ma 16 zł, a Jola dwa razy więcej. Jaka kwotę posiada Jola?

Z2. Ile razy metr jest większy od centymetra?

Z3. Ile razy doba jest dłuższa od godziny?

Z4. Cenę książki obniżono o 13 zł. Jaka jest jej cena, jeżeli przed obniżką kosztowała 59 zł?

Z5. O ile sekund minuta jest dłuższa od sekundy?

Z6. Ile lat ma mama siedmioletniego Maćka, jeżeli jest od niego o 26 lat starsza?

Z7. W klasie jest 11 chłopców i o 6 więcej dziewcząt. Ile osób liczy klasa?

Z8. 1 kilogram jabłek jest dwa razy tańszy od 1 kilograma gruszek. Ile kosztuje kilogram jabłek, jeżeli Adam za

     1 kg jabłek i 1 kg gruszek zapłacił 6 zł?

Z9. Ile cali ma telewizor Magdy, jeżeli dwudziestodziewięciocalowy telewizor Jarka ma ich o 4 więcej?

Z10. Długość odcinka AB wynosi 1 cm i 2 mm. Jaką długość ma odcinek BC, jeżeli wiadomo, że jest siedem

       razy dłuższy od odcinka AB?

Z11. Na dwóch krzakach siedziało po 6 wróbli. Z pierwszego na drugi przeleciały cztery. O ile więcej wróbli jest

       na drugim krzaku niż na pierwszym?

Z12. Kasia chodzi 3 razy wolniej od taty. Ile czasu potrzebuje Kasia na dojście z domu do szkoły, jeżeli jej

        tata pokonuje tę trasę w ciągu 12 minut?

Z13. Mirek ma 24 naklejki, a Arek o 15 mniej. Ile naklejek ma Arek?

Z14. Ile razy decymetr jest mniejszy od metra?

Z15. Ile razy godzina jest dłuższa od minuty?

Z16. W dwóch pudełkach znajdowało się po 18 zapałek. Z pierwszego pudełka do drugiego przełożono

        5 zapałek. O ile więcej zapałek znajduje się w drugim pudełku niż w pierwszym?

Z17. O ile centymetrów metr jest dłuższy od centymetra?

Z18. Posiadam o 11 zł 80 gr więcej od 2 zł 30 gr. Ile mam pieniędzy?

Z19. W klasie jest 3 chłopców i 7 razy więcej dziewcząt. Ile osób liczy klasa?

Z20. Ewa zjadła 11 czekoladowych drażetek, natomiast Jurek 4 razy więcej. O ile więcej czekoladowych

       drażetek zjadł Jurek?

Z21. Paweł ma o 17 pocztówek polskich więcej niż zagranicznych. Ile ma zagranicznych, jeżeli polskich

       posiada 44?

Z22. Szerokość prostokąta jest 5 razy mniejsza od długości. Ile wynosi ta szerokość, jeżeli długość równa

       jest 15 cm?

Z23. Ela ma 3 razy więcej bananów niż mandarynek. Ile ma mandarynek, jeżeli mandarynek i bananów jest

       razem 8?

Z24. O ile więcej nóg ma stonoga od kaczki?

Z25. Asia zjadła 13 cukierków, co stanowi liczbę o 38 mniejsza od liczby cukierków zakupionych przez jej

       mamę. Ile cukierków kupiła mama Asi?

Z26. Ile razy kilometr jest dłuższy od metra?

Z27. Ile razy sekunda jest krótsza od minuty?

Z28. O ile dni doba jest krótsza od tygodnia?

Z29. Cenę spodni obniżono o 27 zł. Jaka była cena spodni przed obniżką, jeżeli teraz kosztują 62 zł.

Z30. Posiadam o 8zł i 60 gr mniej od 10 zł i 20 gr. Ile mam pieniędzy?

Z31. W klasie jest 27 osób i 3 razy mniej chłopców. Ile dziewcząt jest w tej klasie?

Z32. Jola dostała 40 orzechów, a Asia o 32 mniej. Ile razy mniej orzechów od Joli ma Asia?

Z33. Ile lat ma babcia 8 razy starsza od siedmioletniego wnuka?

Z34. Długość prostokąta wynosi 73 cm, a szerokość jest o 59 cm krótsza. Ile centymetrów ma szerokość tego

       prostokąta?

Z35. Darek ma z matematyki trzy razy więcej piątek niż czwórek. Ile jest wśród nich czwórek, jeżeli czwórki

       i piątki dają łącznie 12 ocen?

Z36. Wacek miał w każdej kieszeni po 5 zł. O ile więcej będzie miał pieniędzy w drugiej kieszeni, jeżeli

       z pierwszej przełoży tam 3 zł?

Z37. Jurek ułożył figurę z 39 zapałek, a Eryk użył ich 3 razy mniej. Z ilu zapałek składała się figura Eryka?

Z38. Ile razy milimetr jest krótszy od centymetra?

Z39. Ile razy rok przestępny jest dłuższy od doby?

Z40. O ile minut godzina jest dłuższa od minuty?

Z41. Cenę kurtki obniżono trzykrotnie. Ile kosztuje kurtka po obniżce, jeżeli wcześniej jej cena wynosiła

       120 zł?

Z42. 3 zł i 25 gr to cztery razy mniej niż posiadam. Ile mam pieniędzy?

Z43. W klasie jest 6 chłopców i 3 razy więcej dziewcząt. Ile osób liczy klasa?

Z44. Mirka zjadła 12 truskawek, a Romek o 36 więcej. Ile razy więcej truskawek zjadł Romek?

Z45. Podaj wiek babci, jeżeli pięćdziesięciosiedmioletni dziadek jest od niej o 8 lat starszy?

Z46. Mam 1 m i 61 cm wzrostu. Jaki jest wzrost mojego taty o 23 cm wyższego ode mnie?

Z47. Bukiet składa się z 9 kwiatów w dwóch kolorach. Czerwonych jest dwa razy mniej niż żółtych. Ile jest

       czerwonych kwiatów w tym bukiecie?

Z48. Na dwóch wieżach siedziało po 10 wron. Z pierwszej na drugą przeleciały 2 wrony. O ile więcej wron

      siedzi na drugiej wieży niż na pierwszej?

 

  4. Zadanie domowe.

Zadania  dotyczące porównywania różnicowego i ilorazowego z zeszytu ćwiczeń

do klasy czwartej Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego.

 

Lekcję można przeprowadzić także ograniczając się tylko do części zadań tak, aby wszystkie grupy miały karty z tymi samymi zadaniami.