SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

Agnieszka Dyrka

Temat: Obwód prostokąta

Cele: wprowadzenie pojęcia obwodu prostokąta, ćwiczenie umiejętności obliczania obwodu prostokąta, stosowanie pojęcia obwodu w czynnościach codziennych.

Metody: czynnościowa, praca w parach, wykorzystanie prezentacji multimedialnej.

Pomoce: multimedialny program do nauki matematyki dla klasy czwartej - eduROMP4, rzutnik multimedialny, świąteczna serwetka, prostokątne kawałki materiału, napisy, prostokąty i magnesy do tablicy.

Uproszczony tok lekcji:

Czynności organizacyjne i sprawdzenie zadania domowego

Wprowadzenie do lekcji

 - Zapoznanie uczniów z celami lekcji.

 - Prezentacja świątecznej serwetki obszytej cienką, srebrną tasiemką z krótkim omówieniem sposobu jej wykonania.

Lekcja właściwa.

1. Wprowadzenie pojęcia obwodu prostokąta.

- Uczniowie pracują w parach. Każda para otrzymuje kawałek materiału w jednym z trzech kolorów: czerwonym, zielonym, różowym i karteczkę takiego samego koloru. Dzieci obliczają ile tasiemki potrzeba do obszycia poszczególnych kawałków materiału. Następnie zapisują wyniki na karteczce. Sprawdzenia dokonujemy poprzez podnoszenie przez dzieci karteczek z takimi samymi wynikami. Jeżeli pojawią się różne kolory należy pomyłkę wyjaśnić.
- Nauczyciel informuje dzieci, że w celu obliczenia długości tasiemki potrzebnej do obszycia materiału, obliczały obwód prostokąta. -
- Prezentacja multimedialna "Obrus Magdy" (Wymiary prostokąta, obwód prostokąta 1) - obrazowe wyjaśnienie pojęcia obwodu prostokąta w nawiązaniu do czynności wykonanych przez dzieci.
- Uczniowie wspólnie odpowiadają na pytanie Co to jest obwód prostokąta? i zapisują odpowiedź do zeszytów.

2. Analiza sposobów obliczania obwodu prostokąta.

- Przypinamy do tablicy trzy karteczki:

Wykonano tylko dodawanie
Wykonano dodawanie, a potem mnożenie
Wykonano mnożenie, a potem dodawanie

- Przy każdej z karteczek wpisujemy liczbę par, które wykonały "serwetkowe zadanie" tym właśnie sposobem. Bardzo rzadko zdarza się, aby dzieci najpierw wykonały dodawanie, a potem mnożenie. Jednak ten sposób jest bardzo pomocny przy obliczaniu długości drugiego boku prostokąta o danym obwodzie i długości pierwszego boku, dlatego ważne jest zapoznanie dzieci także z tym sposobem.
- Prezentujemy multimedialnie trzy sposoby obliczania obwodu prostokąta (Wymiary prostokąta, obwód prostokąta 2).

3. Zapoznanie uczniów ze sposobem obliczania obwodu kwadratu.

- Dzieci obliczają, ile tasiemki potrzeba do obszycia materiału w kształcie kwadratu o boku długości 10 cm i ustalają najprostszy sposób wykonania tego zadania.

4.Ćwiczenie umiejętności obliczania obwodu prostokąta.

- Uczniowie ustnie wykonują zadanie 3 z zestawu multimedialnego.

5.Łączenie pojęcia obwodu z czynnościami życia codziennego.

- Najpierw prezentujemy dzieciom dwa prostokąty o takich samych obwodach, ale w sposób istotny różniące się polem i przypinamy je do tablicy, np

     
     
     
         
 

- Następnie dzieci odpowiadają na kolejne pytania:

1. Czy wiadomo, ile uszczelki trzeba kupić do okna o znanym obwodzie?
2. Czy wiadomo, ile farby należy kupić do pomalowania sufitu o danym obwodzie?
3. Czy wiadomo, ile siatki należy kupić w celu ogrodzenia działki o znanym obwodzie?
4. Czy wiadomo, ile drewna należy zużyć na ramkę obrazka o znanym obwodzie?
5. Czy tyle samo płynu zużyjemy do umycia szyb o takich samych obwodach?
6. Czy wiadomo, ile wełny należy kupić na szalik o danym obwodzie?
7. Czy wiadomo, ile listwy bocznej należy kupić do podłogi o znanym obwodzie?
8. Czy wiadomo, ile taśmy należy kupić do obszycia wykładziny o danym obwodzie?
9. Czy wiadomo, jak długo będziemy spacerować wzdłuż prostokątnego stawu, jeżeli poruszamy się cały czas z taką samą   
    prędkością?
10. Czy wiadomo, ile drzew zmieści się na działce o danym obwodzie?

Podsumowanie lekcji

- W razie potrzeby analizujemy sytuację w oparciu o prostokąty przypięte do tablicy.
- Przypinamy do tablicy karteczki z czynnościami, przy których odpowiedź była twierdząca.
- Krótkie powtórzenie omawianych zagadnień.
- Wprowadzenie do następnej lekcji ( jeśli jest na to czas).

Zagadka
Ile wynosi długość drugiego boku prostokąta, jeżeli długość pierwszego boku wynosi 4 cm, a obwód prostokąta - 20 cm?

Zadanie pracy domowej

Zadania 1, 2, 3 - s. 26 w zeszycie ćwiczeń, P. Zarzycki, Matematyka 4. Figury geometryczne, GWO.